Производство на по-добри хидравлични компоненти с метален 3D принтер
Производство на по-добри хидравлични компоненти с метален 3D принтер
3D принтирането, което започна като бързо прототипиране, се развива отвъд стандартните пластмасови материали, за да обхване много метални сплави. Въпреки, че не е практично или икономически ефективно при производството на големи обеми, 3D принтирането предлага много предимства при производството на метални хидравлични компоненти в по-малки количества и специален дизайн.
Хидравличните компоненти, направени чрез метален 3D принтер, могат да съдържат детайли, които биха били трудни или невъзможни за дублиране чрез стандартна обработка, като теглото и размерът са намалени, без да се влошават характеристиките.
Процесът използва компютърно управляван лазер за стопяване на метален слой до получаване на детайла. Най-използваният тип 3D принтиране за хидравлични компоненти в момента е прахово лепене, чрез директно лазерно синтероване на метал (direct metal laser sintering (DMLS)) или селективно лазерно топене (selective laser melting (SLM)).
Детайлите могат да бъдат направени от различни материали, включително неръждаема стомана (AISI 304, AISI 316L), алуминий, титан и нови материали, които са в процес на разработка.
Конструкции аналогични на тези произведени с CNC машини биват тествани на налягане 250 bar със сравними резултати.
3D принтирането преодолява ограниченията на стандартното производство, чрез позициониране на отворите прецизно точно, където те са необходими в различни форми и размери. Това означава, че отворите в хидравличните блокове могат да се направят по-близо един до друг и по-точно, от колкото при обикновените хидравлични блокове, което от своя страна прави крайният продукт по-компактен и лек. Нещо повече, не е необходимо да се разпробиват отвори свързаващи два или повече вътрешни канала в хидравличния блок, следователно не е необходимо изработването и запушването на технологични отвори.
Основните предимства в хидравликата са:
• Реализирането на идеи, които не могат да бъдат осъществени чрез използването на традиционните технологии.
• Намаляване на тегло, обем и материал.
• Нови конфигурации за опростяване на свързващите канали.
• Бързо прототипиране и възможност за различни конфигурации за един проект.
• По-кратко време за изработка – няколко часа до дни.
• Избор между различни материали: неръждаема стомана AISI304 и 316L, алуминиеви и титаниеви сплави, както и нови материали, които са в процес на разработка.
• По-добри характеристики и елиминиране на потенциални течове.